„I love you Jamie!“ Těmito slovy až posměšným jekotem zahájil náš průvodce dnešní výlet. Jak už ženy tuší, dnešní den se vydáme po místech, kde se natáčel populární seriál Outlander (Cizinka). Seriál sleduje příběh Claire Randallové, vdané armádní sestry z roku 1945, jež se záhadně dostane zpět v čase do roku 1743. Zde je okamžitě uvržena do neznámého světa plného nebezpečí. V tomto novém světě je navíc okolnostmi donucena se provdat za Jamieho Frasera, mladého a romantického skotského bojovníka.
V podstatě se dá říct, že tento seriál proslavil Skotsko více než Sean Connery a William Wallace dohromady. Já jsem před Skotskem o Outlander věděl akorát to, že je to seriál na Netflixu. Abych něco z tohoto výletu měl, dostal jsme den před tím rychlé školení na nejznámější scény z míst, které navštívíme. Proto se nedivte, že popis míst bude poněkud vábní.
Jelikož je problémem Skotska se někde mimo veliké města rozumně dostat, má člověk na výběr jen ze dvou možností. Buďto půjčit si auto, anebo využít jednodenní tour některé z místních cestovních kanceláří. Jelikož auto bylo podstatně dražší a nikdo ho nechtěl řídit, tak pro nás byla akceptovatelná jen varianta číslo dvě, kdy jsme využili služeb cestovní kanceláře Rabbie’s.
Tak tedy k výletu samotnému. Odjezd byl v devět ráno z ulice Waterloo place. Celou cestu na místo poslouchám Žanet, jak doufá, že průvodce bude muž v tradičním skotském kiltu. To se ji dnes splní. Náš průvodce se jmenoval Ray, ale ulpěla mi v hlavě jen přezdívka, kterou dostal kdysi od amerických turistek, a to Fat Jamie. Ani úplně nepřekvapí, že v dodávce pro 16 lidí jsou jen dva muži. Zbytek tvoří nadšené až doslova nadržené dámské osazenstvo.
První zastávkou naši tour je Midhope Castle alias filmový Lallybroch neboli seriálový dům ženského idolu a tajné lásky Jamieho Frasera. V reálu se jedná o obyčejný kamenný dům v zemědělské usedlosti. Jelikož ale kapitalizmus v této zemi funguje, tak majitelé začali za vstup do areálu vybírat vstupné 6 Liber na osobu. Za tyto peníze se akorát z dáli podíváte na fasádu domu, protože dovnitř vás nepustí a jak jsme průvodcem upozornění, tak se nemáme pohybovat ani moc mimo. Prostě zlatý důl. Další zastávkou je hrad Blackness Castle alias Fort William. Působiště hlavního záporáka Black Jack Randalla, kde neznámější je scéna, kdy byl idol bičován. Co utkvělo v mé hlavě je vstupné 9 Liber a pobřeží zálivu Blackness bez vody. Pokračujeme do města Linlithgow, kde se nachází i stejnojmenný palác, který v seriálu posloužil jako Wentwortská věznice. Scény se natáčely pouze vevnitř. Z důvodu rekonstrukce, jsme se ale dovnitř nemohli podívat. U paláce je i pěkný park s výhledem na jezero Loch Linlithgow. Využijeme zde volných laviček k pikniku. Nyní nás čeká delší přejezd k hradu Duon alias Leoch, nebo také hlavní sídlo rodu Mackenzie. Pánské osazenstvo lze nadchnout tím, že hrad Duon sloužil i jako kulisy pro Zimohrad ze seriálu Hry o trůny. Vstupné 9,5 Liber, ale dostanete k tomu audio průvodce, který vás hradem provede. Samozřejmě nesmí chybět speciální označení s místy a popisem scén ze seriálu. Poslední zastávkou dnešní tour je vesnice Culross nebo také Cranesmuir. Neznámější je asi scéna s pranýřem a propíchnutým uchem z první serie. Dále dům Geillis Duncan, dům Laoghaire MacKenzie a Culross Palace v jehož zahradách trávily spoustu času Claire a Geillis sbíráním bylinek. Zajímavostí je to, že ve filmu mají domy modrou fasádu, ale v reálu ji mají bílou. Pro jejich přebarvení nebyly použity speciální efekty, ale všechny fasády byly přemalovány. Nejdříve na modro a po konci natáčení zpět na bílo. V této vesnici taky solidně foukalo. Culross je závěr, z něj už jedem zpět do Edinburgu. V něm se rozloučíme s průvodcem, uděláme si krátkou procházku na výhled na město a poté se vracíme na ubytování, opět se zastávkou v Sainsbury’s pro mikrovlnkovou indickou večeři. Zítra se přesouváme do Inverness.
Tento článek byl pod přísným dozorem a editací Žanet.
Užitečné odkazy:
Rabbie's ToursUbytování v Edinburghu Destiny Student
Další možnosti ubytování v Edinburghu