2018 Česká republika
Přiznám se, že ještě před rokem jsem nevěděl, že vůbec nějaký Kyrgyzstán existuje. První zmínku o této zemi jsem zaznamenal při plánování cesty do Kazachstánu. Kolega mi tehdy na mapě ukazoval, že z Almaty se přes kyrgyzské jezero Isik kul a Biškek dá udělat okruh, který mi doporučoval k vyzkoušení. O tom jsem samozřejmě ani neuvažoval, protože jsem si tuto zemi nepředstavoval zrovna v těch nejrůžovějších barvách. Další zmínku o Kyrgyzstánu, jsem zachytil při návratu z Kazachstánu. Na letišti v Astaně jsme se seznámili s jedním Čechem, který tam v rámci své Kazašské návštěvy zavítal. Od něj jsem se taky dozvěděl, že do Kyrgyzstánu nepotřebujeme víza.Přesto všechno mým primárním cílem mělo být letos Rusko, které jsem nakonec z různých důvodů musel odložit na další rok. Tím pádem do mé hlavy zavítala myšlenka, co jako alternativu navštívit ten Kyrgyzstán. Jasnou zelenou tomu pak dalo sdílené foto album od jedné cestovatelky na Facebooku, po jehož shlédnutí jsem věděl, že tam prostě musím. Začalo tedy plánování a shánění informací.
V první řadě jsme začali rozklíčovávat z jakých míst jsou ty fotky z Facebooku. Ono totiž moc ucelených cestopisů o Kyrgyzstánu neexistuje a autorka fotek si názvy míst moc nepamatovala. Přes tyto všechny překážky jsme nakonec potřebné informace nalezli a věděli jsme, že chceme navštívit národní park Ala Archa, jezera Isik kul, Song kul, Toz kul a Alakul, pískovcové skály Jeti Oguz a k tomu města Biškek, Karakol a Kadži Saj. Tohle byl náš hrubý plán, který nakonec pozměnily letenky. Ono na začátku ledna, když jsem pomalu začal plánovat stály letenky z Prahy přes Istanbul do Biškeku kolem osmi tisíc, což se mi zdálo hodně a doufal jsem, že se objeví nějaká výhodnější akce. Ta nakonec nepřišla a když někdy v dubnu šplhaly letenky k 11 000, tak se z čísta jasného nebe objevila akce s Ukraina airlines z Prahy do Kazašské Astany za 7 500, což není zrovna málo, ale na prázdniny férová cena. Konkurenční Wizz air z Budapešti v té době ukazoval už 10 000 a k tomu bylo potřeba připočíst cenu a čas za cestu do Budapešti. Nicméně Kazachstán už znám vím, že z Almaty jezdí do Biškeku autobus a Žanet v Kazachstánu nebyla, tak si návštěvu Kyrgyzstánu zpestříme o Kazachstán.
Když byly letenky zakoupeny mohlo se detailněji plánovat. V úplných počátcích jsem si říkal:"Kyrgyzstán co tam budu ty dva a půl týdne dělat" ? Z toho důvodu jsem ještě pokukoval po návštěvě Tádžikistánu. To se mi naštěstí po nějaké době vykouřilo z hlavy, protože propočty ukazovaly, že nestihneme ani vše, co jsme si naplánovali pro Kyrgyzstán. Za oběť bohužel muselo padnou jezero Song kol a během cesty i Tuzz kul. Pro plánovaní třídenního treku na Alakol jsem využíval zahraničních a českých blogů. Stejně jsem pokračoval pro park Ala archa, pískovce Jeti Oguz a přejezd hranic. Zbylé informace jsem pak dostudoval na Wiki travel.
Jízdenky na vlak z Astany do Alamty jsem kupoval tradičně přes ticket.kz. Jen jsem zde díky neznalosti udělal drobnou chybu. Celou dobu jsme si myslel, že hlavním nádražím je stanice Astana 1, ze které jede jen jedno noční Talgo (rychlovak) do Almaty. Pro nás docela zbytečně až kolem deváte hodiny (přílet jsme měli v 5 ráno). Těsně před odjezdem, kdy už jsme měli vše koupeno, jsem se dozvěděl, že v Astaně ještě existuje nádraží Nurly Žol, ze kterého jedou ještě minimálně dvě další noční Talga ve výhodnějších odpoledních hodinách. Totéž platí i o cestě z Alamty. Bohužel. K orientaci ve městě jsme používali online mapy Maps.me, 2GIS. Pro přechod Ala kulského sedla jsme měli ještě zakoupenou místní tištěnou turistickou mapu. Z online map doporučuji na hory Mapy.cz nebo Maps.me, které odpovídaly skutečnému stavu.
Celou dobu to i přes značné přemlouvání vypadalo, že pojedeme jenom my dva se Žanet. V půlce května se k nám rozhodla připojit Terka a týden před odjezdem její kamarádka Žďáňa. Tím byl tým a vše kolem cesty kompletní a nezbývalo než čekat na středu 4.7.2018, abychom se mohli vydat na trasu Praha -> Kyjev -> Astana -> Almaty -> Biškek -> Národní park Ala Archa -> Karakol -> Jeti Oguz -> Ala Kol -> Kadži Saj -> Tokmok a věž Burana -> Biškek -> Almaty -> Astana -> Kyjev ->Praha.
Trasa naší cesty po Kyrgyzstánu
Krátký sestřih z naší cesty po Kyrgyzstánu
Blogy, ze kterých jsem čerpal důležité informace:
Travelistán a praktické info o KyrgyzstánuZa horami a praktické info o Kyrgyzstánu
Stránka Slavomíra Horáka plná užitečných informací o Střední Asii
Journal of nomads - velké množství tipů a důležitých rad o Kyrgyzstánu
Thesandy feet - praktické info k Jeti oguz
Goats on the road - praktické info k výstupu na Ala kul i s video popisem
Radost cestovat
Starší český cestopis o Kyrgyzstánu
Užitečné odkazy:
Stránky Ukraina airlinesStránky, kde je možné nakoupit jízdenky na vlak po Kazachstánu